Jak zachować zdrowie psychiczne?

O zdrowie psychiczne powinniśmy dbać tak samo, jak o sferę fizyczną. Istnieje wiele możliwości, dzięki którym jest to dość proste. Najważniejsze to znaleźć odpowiednią motywację do zrobienia kroku naprzód. Początkiem może być aktywność fizyczna, niekoniecznie generująca zmęczenie. Wystarczy dłuższy spacer z psem, czy przejażdżka rowerem. W ten sposób zachowamy higienę mózgu i przy okazji dostarczymy mu odpowiedniej ilości tlenu. Wyniki przeprowadzanych badań są jednoznaczne – już umiarkowana aktywność fizyczna skutecznie przeciwdziała depresji.

Jak zachować zdrowie psychiczne?

Sposoby na dobre samopoczucie psychiczne

Poza aktywnością fizyczną, koniecznie systematyczną, należy dbać ponadto o spokojny i dobry sen. W tym celu sypialnia powinna być przewietrzona i służyć wyłącznie do odpoczynku. Ponadto zbędny w niej jest telewizor, który może negatywnie wpływać na jakość snu. Odradza się ponadto spożywanie posiłków w miejscu przeznaczonym do spania. Kluczowa jest również temperatura, optymalna jej wartość to 18-20 stopni Celsjusza. Często podłożem do zaburzeń snu jest długotrwały stres związany z różnymi aspektami życia.

Małe radości w walce z depresją

Depresja to bardzo szerokie pojęcia, jednym z pośrednich odczuć w niej jest anhedonia. To syndrom, którego objawem jest brak odczuwania przyjemności, nawet w sytuacjach, które do tej pory były źródłem radości i satysfakcji. Obok smutku pojawiają się obojętność i poczucie ogromnej pustki. Taki stan może utrzymywać się bardzo długo, lecz nie zawsze zostaje zauważony przez osoby bliskie. Wówczas osoba chora może trudniej znosić swój stan psychiczny. Należy pamiętać, że osoby cierpiące na zaburzenia nastroju nie zawsze poradzą sobie sami. Trudniej jest dostrzec nieprawidłowości, gdy następuje znaczna zmiana w zachowaniu. Osoby z natury skryte, nie zdradzają żadnych dodatkowych symptomów. Nierzadko powodem do obniżenia nastroju są codziennie wykonywane obowiązki, praca. W momencie gdy staje się ona źródłem problemów, nie warto stawiać ponad nią dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego.