Tanatofobia - co to jest?

Tanatofobia to lęk przed śmiercią. O ile większość osób po prostu zdaje sobie sprawę z tego, że kiedyś ona nastąpi, tak są osoby w naszym społeczeństwie, które się jej panicznie obawiają.

 

Co to oznacza?

 

Nazwa tanatofobia powstał z dwóch greckich słów thanatos, czyli śmierć oraz phobis, czyli strach. Temat śmierci towarzyszy nam praktycznie codziennie i w każdej kulturze. Nawet osoby wyznające religię, mimo że na tej podstawie wiedzą co się dzieje dalej po śmierci i tak do końca wiedzieć tego nie mogę. Jest to jedna z największych tajemnic naszej ludzkości. Trudno jest zrozumieć to, że jednego dnia ktoś je śniadanie, przygotowuje obiad, idzie do pracy, a następnego dnia już go nie ma. Znika jego codzienność i przyzwyczajenia razem z nim. Paradoksalnie lęk przed śmiercią często jest powodem unikania tego tematu. Ile razy podczas rozmowy słyszymy o tym, by nie mówić strasznych rzeczy i nie rozmawiać o chorobach. Inaczej jest, jednak gdy ciągle myślimy o śmierci i staje się to utrudnieniem w życiu codziennym.

 

Tanatofobia - co to jest?

 

Przyczyny

 

Tanatofobia może mieć różne podłoża. Zazwyczaj jest to lęk przed nieznanym i zmianami. Takie obawy towarzysza nam przez całe życie, ale śmierć stanowi jedną z największych niewiadomych. Nie wiemy kiedy ona nastąpi i co najważniejsze nikt nam nie powie, jak jest po drugiej stronie i co nas czeka. Obawa przed życiem wiecznym jest jedną z przyczyn powstawania tego zaburzenia wśród osób wierzących. Jednocześnie wiedzą co jest po drugiej stronie, ale obawiają się, jak będzie ten świat wyglądał. Obawiają się również tego, że nie zasłużą na wieczne zbawienie. Wiele osób obawia się cierpienia, gdy śmierć już nastąpi. Osoby, u których zdiagnozowano tanatofobię, obawiają się konsekwencji śmierci, jaką niewątpliwie jest rozłąka z rodziną i bliskimi. Wielu rodziców cierpi na tę przypadłość, myśląc o swoich dzieciach. Boją się tego jak dzieci poradzą sobie z nową rzeczywistością po ich śmierci. Zazwyczaj dotyczy to matek dzieci jeszcze malutkich, które szczególnie mamy jeszcze potrzebują.