Rentgen zęba - co warto wiedzieć na ten temat?

Jak powszechnie wiadomo o zęby należy dbać we właściwy sposób. Jeżeli chcemy cieszyć się pięknym uśmiechem to powinniśmy pamiętać o tym, że odpowiednia higiena zębów, zdrowa dieta i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to podstawa. Często zdarza się, że przed rozpoczęciem leczenia stomatolog informuje pacjenta o konieczności wykonania badania radiologicznego. Co zatem warto wiedzieć na ten temat? Na czym polega rentgen zęba? Kiedy się go wykonuje?

Rentgen zęba – co warto wiedzieć na ten temat?

Rentgen zębów nazywany również badaniem RTG to nic innego jak wykonanie przeswietlenia i zdjęcia rentgenowskiego zębów. Jest to badanie diagnostyczne. Wykonuje się je w celu sprawdzenia czy wewnątrz danego zęba nie rozwija się stan chorobowy bądź stan zapalny. Należy również zaznaczyć, że dzięki temu badaniu można sprawdzić także strukturę korzeni zębowych oraz wady zgryzu. W leczeniu stomatologicznym tego typu badanie zlecane jest dość często. Wskazaniem do wykonania RTG zębów jest np. leczenie protetyczne czy też leczenie endodontyczne. Rentgen zębów przeprowadzany jest również przed założeniem aparatu ortodontycznego oraz przed zabiegami z zakresu chirurgii stomatologicznej np. przed ekstrakcją zęba. Do badan radiologicznych zaliczamy takie badania jak: badanie punktowe zębów, badanie pantomograficzne, czyli tak zwaną panoramę oraz tomografie komputerową. Badanie punktowe służy do oceny poszczególnych zębów oraz ich tkanek kostnych. Zdjęcie tego typu daje bardzo szczegółowy obraz, wykonuje się dla maksymalnie czterech zębów. Panorama to zaś prześwietlenie wszystkich zębów. Natomiast tomografia komputerowa zębów pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu zębów i zatok i jest to badanie najdokładniejsze i rozstrzygające.

Rentgen zęba - co warto wiedzieć na ten temat?

Nowoczesna diagnostyka stomatologiczna – gdzie w Krakowie warto wykonać rentgen zęba?

W dzisiejszych czasach do wykonania rentgenów zębów można wykorzystać nowoczesną technikę cyfrową, czyli radiowizjografię RVG. Radiowizjografia RVG to bardzo dokładna i szybka metoda na wykonanie cyfrowego zdjęcia stomatologicznego. Rentgen do radiowizjografii RVG w porównaniu do tradycyjnych aparatów rentgenowskich dostarcza pacjentowi o wiele mniejszą dawkę promieniowania. Mowa tu o redukcji dawki promieniowania nawet o 75-90%. Co ważne przy zastosowaniu tej metody dokładny obraz stanu zęba lekarz widzi już po upływie kilku sekund. Ekspozycja pacjenta na promieniowanie jest w tym przypadku ograniczona do minimum. Jeżeli chcielibyśmy wykonać cyfrowy rentgen zęba kraków to taką opcje oferuje nam poradnia stomatologiczna Indexmedica. W Indexmedica oprócz radiowizjografii RVG można skorzystać także ze zdjęcia RTG panoramicznego zębów i tomografii komputerowej. Należy przy tym podkreślić, że do wykonania badania tomograficznego i RTG pantomograficznego potrzebne jest skierowanie. Pamiętajmy, że w przypadku badan radiologicznych bardzo ważne jest bezpieczeństwo, dlatego warto wybierać te gabinety, które dysponują najnowszym sprzętem do rentgenodiagnostyki.