Co daje bieganie?

Bieganie jest doskonałym sposobem redukującym zbyt duże napięcie, jest skuteczne w zrzucaniu wagi i wpływa na poprawę poczucia pewności siebie. Wiele kobiet nie raz próbowało rozpocząć swą przygodę z bieganiem, jednak często poza zapewnieniami i postanowieniami nie idzie nic. Bieganie ma zbawienny wpływ nie tylko na wygląd, samopoczucie, ale także i zdrowie. Jakie jeszcze korzyści płyną z uprawiania tego rodzaju sportu?

Bieganie a choroby serca

Kobiety nie powinny lekceważyć problemów sercowych, nie są one tylko i wyłącznie przypisane płci męskiej. Badania ukazane w „Journal of the American College of Cardiology” jasno zaznaczyły, że bieganie może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego o prawie 50%. Jest to udowodnione tym, że trening korzystnie wpływa na krążenie krwi, zwiększając poziom insuliny, co przeciwdziała pojawieniu się insulooporności.

Bieganie spala kalorie

Bieganie jest sportem, w trakcie którego spala się najwięcej kalorii, od 705 do 865 kalorii. Osoby, które chcą zrzucić jak najwięcej wagi powinni zdecydować się na ten rodzaj aktywności. Zostało to potwierdzone przez naukowców z Medical College of Wisconsin. Biegać można na bieżni, w parku czy na lekko nachylonej powierzchni, co znacznie wpływa na liczbę zredukowanych kalorii.

Co daje bieganie?

Bieganie a stawy

Odpowiednie bieganie korzystnie wpływa na stawy, warunkiem jest posiadanie odpowiedniego obuwia. Wynika to z tego, że w czasie biegania wzrasta ilość krwi, która trafia wprost do stawów, co zwiększa dostawę tlenu i wyczyszcza je z wszelkich toksyn. Bieganie ma również dobry wpływ na więzadła, które utrzymują stawy, co chroni je przed ewentualną kontuzją i bólem.

Bieganie a stres

Bieganie ma pozytywny wpływ na stres. Zostało to sprawdzone przez University of Georgia Department of Exercise. Ich zdaniem godzinny bieg ma znacznie lepsze skutki, aniżeli spędzenie tego czasu w pozycji biernej. Pozwala to uwolnić się od natrętnych myśli, chwilę się zrelaksować i odprężyć.

Bieganie może zapobiegać powstawaniu zaćmy, sprawia, że wzrasta wiara w siebie, wzmacniają się mięśnie, przeciwdziała chorobom nowotworowym, wyciąga z domu oraz gwarantuje dłuższe życie.