Jak wykorzystywana jest sztuczna inteligencja w medycynie?
Do jakich celów w dzisiejszych czasach wykorzystuje się w medycynie sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe? Jak na tego typu rozwiązania zapatrują się lekarze i pacjenci? Czy sztuczna inteligencja może być skuteczniejsza od specjalistów?
Sztuczna inteligencja w medycynie – czy jest potrzebna? Do czego może się przydać?
Obecnie w wielu placówkach medycznych lekarze korzystają z rozwiązań, jakie dają im nowoczesne technologie. Można powiedzieć, że sztuczna inteligencja w medycynie zrewolucjonizowała wiele jej obszarów. Jest ona wręcz uważana za nieodzowny element nowoczesnej medycyny. Zastosowanie AI i uczenia maszynowego na tym obszarze stwarza wiele możliwości. Systemy posiadające zdolność uczenia można wykorzystać do stawiania szybkich diagnoz, automatycznego raportowania, monitorowania leczenia pacjentów czy też analizy wyników badań. Ale czy wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie niesie za sobą tylko szanse, czy również stwarza możliwość pojawienia się pewnego rodzaju zagrożeń? Czy pacjenci i lekarze ufają rozwiązaniom, w których wykorzystuje się AI? Należy zaznaczyć, że sztuczna inteligencja mimo wielu zalet, jakie posiada może przyczynić się także do tworzenia takich prognoz, które to niestety będą obarczone pewnymi błędami. Niektórzy lekarze obawiają się, że rozwiązania z zakresu AI mogą spowodować stawianie błędnych diagnoz. Sztuczną inteligencje w medycynie można, więc traktować, jako wsparcie dla lekarzy należy jednak pamiętać, o tym, że kluczowe decyzje np. przy skomplikowanych zabiegach musi nadal podejmować człowiek na podstawie swojej wiedzy, doświadczenia i racjonalnej oceny sytuacji. W najbliższej przyszłości roboty oraz AI nie staną się jeszcze takimi systemami, które będą w stanie samodzielnie i kompleksowo leczyć pacjentów. Nie zmienia to jednak faktu, że już dziś sztuczna inteligencja może pomóc lekarzom w wykrywaniu chorób, które są jeszcze na wczesnym etapie rozwoju.
O czym należy, zatem pamiętać przy stosowaniu rozwiązań z zakresu AI w medycynie?
Bardzo istotną kwestią jest miedzy innymi legalność danych. Wielu pacjentów obawia się wykorzystywania wrażliwych danych przez AI. Dlatego należy zadbać o jak najwyższe bezpieczeństwo tego rodzaju danych. Bardzo ważne jest to, aby dane wrażliwe pacjentów zostały pozyskane zgodnie z przepisami prawa, za zgodą pacjentów. Należy również podkreślić, że aby systemy uczenia maszynowego mogły działać w sposób skuteczny muszą mieć dostęp do danych, które będą reprezentatywne. Źle dobrane próby i takie dane wyjściowe, które charakteryzują się niską jakością mimo zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji mogą przyczynić się do błędnych prognoz. Wyniki takich badań będą, więc niezgodne ze stanem rzeczywistym. Można, więc powiedzieć, że obecnie ogromnym wyzwaniem staje się zgromadzenie dużych zestawów odpowiednio opracowanych, reprezentatywnych danych. Na koniec warto również dodać, że sami lekarze powinni korzystać z nowoczesnych rozwiązań przy zachowaniu przede wszystkim rozwagi i odpowiedzialności.