Na czym polega praca psychiatry i czym różni się od pracy psychologa?

Mimo że choroby obejmujące zdrowie psychiczne nie należą do rzadko występujących i wymagają takiego samego postawienia diagnozy oraz leczenia, co inne poważne dolegliwości, wiedza na ich temat wciąż niekiedy jest bardzo ograniczona. Dzieje się tak ze względu na różnego rodzaju uprzedzenia i krążące w społeczeństwie mity, które jednak z roku na rok mają coraz mniejsze znaczenie. Dzięki temu obecnie wiele osób decyduje się na wizytę u psychologa w sytuacji utrzymującego się gorszego samopoczucia lub innych niepokojących objawów i na ewentualne kontynuowanie leczenia pod okiem psychiatry. Dlatego warto dowiedzieć się, na czym polega wizyta u psychiatry i czym różni się ona od wizyty u psychologa lub psychoterapeuty. 

Kiedy należy udać się do psychiatry?

Skierowanie do psychiatry najczęściej uzyskuje się za pośrednictwem lekarza rodzinnego lub po wizycie u psychologa czy psychoterapeuty. Wynika to z faktu, że leczenie psychiatryczne niekiedy wymaga wdrożenia odpowiednich leków, a także stałej współpracy z innym specjalistą zajmującym się terapią. Dzięki temu każdy pacjent może uzyskać lepsze wsparcie i opinie pochodzące z dwóch różnych źródeł. Z tego też powodu doświadczeni psychiatrzy bardzo często współpracują z psychologami prowadzącymi terapie dopasowane do potrzeb danego pacjenta. Warto jednak wspomnieć, że podczas pierwszej wizyty u psychiatry lekarz może zapytać o różne szczegóły dotyczące prywatnego życia pacjenta, na przykład o życie miłosne, trudne doświadczenia czy relacje z rodziną. Oprócz tego nie bez znaczenia okazują się informacje dotyczące edukacji, pracy czy zdolności łatwej koncentracji.

Na czym polega praca psychiatry i czym różni się od pracy psychologa?

Ze względu na wiele różnych czynników, które mają wpływ na zdrowie psychiczne, a także z powodu różnorodnych objawów przed pierwszą wizytą u psychiatry warto wypisać na kartce lub w notatniku wszystkie niepokojące sytuacje i symptomy. Dobrym pomysłem będzie również zastanowienie się, w którym momencie nastąpiło pogorszenie samopoczucia lub inne dolegliwości. Dzięki temu zyskamy większą pewność, że powiemy lekarzowi o wszystkich dotyczących nas objawach, o których moglibyśmy zapomnieć ze względu na stres spowodowany pierwszą wizytą lub ogólne roztargnienie. Warto również wybrać lekarza psychiatrę, który wzbudzi nasze zaufanie i sprawi, że poczujemy się pewniej w jego towarzystwie. W przypadku takiej dziedziny jak psychiatria w Krakowie prywatnie przyjmują specjaliści pracujący w Gabinetach Rozwoju, którzy wyróżniają się dużą wiedzą oraz doświadczeniem.

Jak długo trwa leczenie psychiatryczne?

Czas trwania leczenia psychiatrycznego zależy od wielu różnych czynników, co sprawia, że przy każdym pacjencie będzie się nieco różnił. Warto również wspomnieć, że w niektórych sytuacjach więcej czasu zajmuje dobranie odpowiednich leków ze względu na fakt, że niekiedy choroby mogą okazać się lekooporne lub mogą reagować na inne środki. Oprócz tego na pierwsze efekty działania leków także należy poczekać, odbywając co pewien czas kontrole u psychiatry. Dlatego dobrym pomysłem będzie zapisanie się do specjalisty, który na samym początku po postawieniu diagnozy przedstawi nam szczegółowy plan działania. W takim systemie pracują między innymi psychiatrzy w Gabinetach Rozwoju w Krakowie.