Zdrowe odżywianie - główne zasady.

Zdrowe żywienie jest bardzo ważne. Dzięki odpowiednio dobranej, bogatej w witaminy i minerały, a przy tym zróżnicowanej diecie jesteśmy w stanie uniknąć wielu groźnych chorób. Dlatego też sposób, w jaki się odżywiamy bez wątpienia ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Pamiętajmy także o tym, że zarówno nadmierna, jak i zbyt mała ilość określonych składników pokarmowych w naszym codziennym pożywieniu może mieć wpływ na występowanie różnego rodzaju chorób takich jak np. cukrzyca typu II, osteoporoza czy nadciśnienie tętnicze.

Zasady zdrowego odżywiania, które warto znać.

Odpowiednio zbilansowana, zróżnicowana dieta to podstawa, ale wśród bardzo ważnych zasad zdrowego odżywiania powinniśmy wyróżnić także regularne spożywanie posiłków. Bardzo duże znaczenie ma zwłaszcza śniadanie, bez którego wręcz nie warto wychodzić z domu. Aby znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób należy w swojej diecie ograniczyć spożywanie produktów z dużą ilością LDL, czyli tak zwanego złego cholesterolu oraz tych zawierających kwasy tłuszczowe trans.  Pamiętajmy również o tym, aby zamiast tłustych mięs i wędlin wybierać tłuste ryby morskie, natomiast śmietanę warto wymienić na odtłuszczony jogurt. W naszej diecie na stałe powinny także zagościć różnego rodzaju warzywa i owoce. To właśnie one są, bowiem bogatym źródłem wielu różnych witamin i składników mineralnych. Warto, więc sięgać po nie każdego dnia.

Zdrowe odżywianie - główne zasady.

O jakich jeszcze zasadach zdrowego odżywiania należy pamiętać?

W zdrowej diecie bardzo duże znaczenie ma także to, co pijemy. A pić powinniśmy przede wszystkim wodę, która to jest niezwykle istotnym składnikiem naszego organizmu. Należy również podkreślić, że składnikiem, którego powinniśmy unikać w nadmiarze jest sól. W dzisiejszych czasach sól znajduje się w bardzo wielu produktach spożywczych, zwłaszcza tych wysoko przetworzonych. Soli nie powinniśmy spożywać więcej niż 5 g dziennie. Jeżeli zaś chodzi o węglowodany to zdecydowanie wybierajmy te złożone o niskim indeksie glikemicznym takie jak np.: płatki owsiane czy pieczywo z mąki z pełnego przemiału.