Jak radzić sobie ze stresem? – 5 porad

Każdy człowiek z pewnością nie raz zderzył się z sytuacją stresową. Stres definiowany jest jako odczucie dyskomfortu w danym momencie, w którym odczuwany jest stan napięcia, poczucie niepewności bądź strachu. Fizycznie stres odczuwany jest w formie napiętych mięśni karku i ramion, bóli brzucha, zaciśniętych w pięść dłoni, ściśniętej żuchwy czy zgrzytania zębów. Warto wiedzieć w jaki sposób radzić sobie ze stresem. Oto kilka przykładów.

Czym jest stres?

Stres jest reakcją fizjologiczną organizmu powstającą w odpowiedzi na przeróżne czynniki środowiskowe, czyli tak zwane stresory. Ich przyczyną mogą być czynniki fizyczne takie jak hałas czy społeczne, do którego można zaliczyć brak zatrudnienia, ciąża, poród czy inne problemy rodzinne. Stresory te pobudzają mechanizmy reagowania fizjologicznego oraz psychologicznego. W sytuacji zagrożenia wyzwala się autonomiczny układ nerwowy. Następuje wydzielanie hormonu stresu oraz adrenaliny. Pobudzone hormony powodują, że organizm znacznie błyskawicznej reaguje na niebezpieczną sytuację. W trakcie stresu trawienie i funkcje płciowe zostają zatrzymane, mięśnie jelitowe się rozluźniają, redukuje się aktywność układu immunologicznego i produkowanie przeciwciał. Nadmierne wydzielane hormonów przez długi okres czasu dezorganizuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu i może przyczynić się do jego destabilizacji. Stres, który nie trwa zbyt długo ma bardziej adaptacyjny charakter i motywuje do działania.

Jak radzić sobie ze stresem? – 5 porad

Radzenie sobie ze stresem – 5 porad

O technikach radzenia sobie ze stresem zaczęto rozprawiać w latach 60. ubiegłego wieku. W momencie odczuwania stresu pragniemy zrobić wszystko, by on znikł i nastąpił powrót to stanu harmonii. Jednym z podstawowych sposobów radzenia sobie ze stresem jest zachowanie pozytywnego nastawienia. Drugą ważną techniką jest akceptacja zastanego zdarzenia, na które nie mamy żadnego wpływu. Kolejna kwestia to asertywność, która w żaden sposób nie jest powiązana z agresywnością. Ważne, by mówić o swoich odczuciach, wyrażać własne opinie i przekonania. Kluczową zasadą jest to, by znaleźć swój sposób na eliminowanie stresu. Pomocne będą również techniki relaksacyjne i wdrożenie ich w życie. Przykładem może być medytacja, joga czy tai-chi.