Wsparcie osób zmagających się z depresją

Depresja to jedna z powszechnie występujących chorób psychicznych. Niestety wiedza na temat tej choroby nadal pozostawia wiele do życzenia. Jak postępować z osobą, której zdiagnozowano tę chorobę? Oto kilka podpowiedzi jak rozmawiać z osobą chorą na depresję.

Wsparcie osób z depresją

Depresja to najczęściej diagnozowane zaburzenie psychiczne na świecie. Często powiązana jest z niemożnością wykonywania własnych obowiązków zawodowych. Wedle statystyk na tę chorobę choruje kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Częściej diagnozowana jest wśród kobiet, aniżeli mężczyzn, co nie oznacza jednak, że osoby płci męskiej nie zmagają się z nią. Ponad połowa przypadków nie zostaje zdiagnozowanych oraz nie zostaje wdrożona wobec nich odpowiednia opieka lecznicza.

Wsparcie osób zmagających się z depresją

Rozmowa z chorym na depresję

Prawdopodobieństwo wystąpienia depresji nie jest uzależnione wiekiem, płcią, światopoglądem czy też majętnością. Osoba, u której rozwija się to schorzenie zaczyna zachowywać się apatycznie, traci radość z życia oraz charakteryzuje się odczuwalnym smutkiem, poczuciem bezsensu, zmniejszonym poczuciem własnej wartości oraz drażliwością. Z osobą chorą na depresją trzeba odpowiednio rozmawiać. Zły dobór słów może spowodować więcej złego, aniżeli dobrego. Jak zatem rozmawiać z osobą zmagającą się z depresją?

Najlepiej rozpocząć od tego jakich stwierdzeń lepiej nie używać. Zalicza się do nich zdania takie jak: „Weź się w garść”, „Nie masz powodów do smutku, inni mają gorzej” czy „Przestań się nad sobą użalać”. Tego typu wyrażenia pogłębiają poczucie niezrozumienia i jeszcze bardziej odizolują tą osobę od siebie. W rozmowie trzeba wyrazić swe zrozumienie, ale bez zbędnego doradzania i moralizowania.

Różnica między złym samopoczuciem a depresją

Bywa, że każdy z nas ma czasem gorszy dzień czy spadek nastroju. Jeśli jednak stan ten utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie można przypuszczać pojawienie się zalążków depresji. Osoby cierpiące na to schorzenie unikają spotkań ze znajomymi, miewają trudności ze snem i utrzymaniem swej uwagi oraz ich libido ulega wyraźnemu obniżeniu.