Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie.

Ruch i wszelkiego rodzaju ćwiczenia to czynniki, które mają ogromny wpływ na zdrowie człowieka. Pamiętajmy, że jeżeli chcemy żyć zdrowo musimy w ciągu dnia wygospodarować sobie odpowiednia ilość czasu na ulubioną aktywność fizyczną. Brak aktywnego stylu życia może mieć bardzo złe konsekwencje, może miedzy innymi doprowadzić do nadwagi, cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego. Dlatego też warto zacząć ćwiczyć.

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka.

Zdrowy styl życia, w tym odpowiednia dawka ruchu, nie tylko zmniejsza ryzyko otyłości, pomaga w profilaktyce cukrzycy typu II czy też powstrzymuje i opóźnia rozwój nadciśnienia tętniczego, ale także w znaczący sposób poprawia jakość naszego codziennego życia. Ćwicząc wzmacniamy swoją siłę i wytrzymałość, redukujemy poziom stresu, polepszamy jakość snu. Aktywność fizyczna przyczynia się do wydzielania endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie.

Ile czasu dziennie powinniśmy przeznaczać na aktywność fizyczną?

Wiele osób zdaje sobie sprawę, z tego, że warto ćwiczyć, jednak brak aktywności fizycznej w swoim życiu tłumaczy nadmiarem obowiązków zawodowych i rodzinnych. Ile czasu w ciągu dnia tak naprawdę powinniśmy poświęcić na sport? Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia zdrowa dorosła osoba na aktywność fizyczna powinna poświecić w przypadku systematycznego umiarkowanego wysiłku nie mniej niż 30 minut, co najmniej 5 razy w tygodniu, a w przypadku intensywnych sportów, co najmniej 20 minut 3 razy w tygodniu. Co ważne takie ćwiczenia można rozciągać w czasie, ale jednorazowe bloki nie powinny być krótsze niż 10 minut. Jak wygospodarować ten czas? Możemy np. zamiast jeździć windą zacząć chodzić po schodach lub na rzecz sport zrezygnować z oglądania konkretnego programu telewizyjnego. Ciekawym sposobem jest również chodzenie podczas rozmawiania przez telefon komórkowy. Jeżeli zaś jesteśmy fanami gier na Xbox czy PlayStation to wybierajmy gry sportowe posiadające system, dzięki któremu możemy grać za pomocą ruchów naszego ciała. Pamiętajmy, że to od nas zależy czy zechcemy żyć zdrowo.