Trzeci migdał - co warto wiedzieć na ten temat?

Trzeci migdał to zagadnienie, które interesuje wielu rodziców dzieci w wieku przedszkolnych. Co zatem warto wiedzieć na ten temat? Jakie są podstawowe objawy przerostu trzeciego migdałka gardłowego? W jaki sposób należy leczyć powiększony trzeci migdał?

Trzeci migdał – podstawowe informacje

Na początku należy zaznaczyć, że trzeci migdał u dzieci to zjawisko jak najbardziej naturalne. Co więcej nawet, gdy jest on powiększony nie zawsze świadczy o chorobie. W organizmie dziecka pełni on rolę zewnętrznego węzła chłonnego, którego głównym zadaniem jest ochrona przed chorobowymi drobnoustrojami. Dlatego też najczęściej jest on powiększony w okresie, kiedy dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola, ponieważ wówczas maluch narażony jest na kontakt z różnymi wirusami i bakteriami. W wielu przypadkach powiększenie trzeciego migała nie wymaga interwencji chirurgicznej należy jednak zaznaczyć, że u jednego na stu małych pacjentów dochodzi do patologicznego powiększenia trzeciego migdałka. Takiego stanu nie należy lekceważyć, ponieważ może on doprowadzić nawet do upośledzenia słuch.

Trzeci migdał - co warto wiedzieć na ten temat?

Patologicznie przerośnięty trzeci migdał – główne objawy

Kiedy warto zapisać dziecko na konsultacje do laryngologa? Na pewno w sytuacji, gdy maluch często choruje na takie choroby jak: zapalenie zatok, zapalenie gardła czy angina, a także wówczas, gdy dotyka go przewlekłe i nawracające zapalenie uszu. O patologicznym przerośnięciu trzeciego migdała mogą świadczyć także takie oznaki jak: mowa nosowo- brzęczna, chrapanie, ciągłe zmęczenie, niedosłuch czy też nieprawidłowy rozwój szczęk i podniebienia.

Leczenie powiększonego trzeciego migdałka

O leczeniu powiększonego trzeciego migdałka decyduje lekarz, który może zalecić zastosowanie leków przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych, doustne szczepionki zwiększające odporność, leczenie zachowawczego w postaci kuracji z wykorzystaniem naturalnych domowych sposobów lub w przypadku, kiedy zachodzi taka konieczność operacyjnego usunięcia migdałka. Taki zabieg nazwany jest adenotomią. Warto przy tym dodać, że najczęściej wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym.