Zdrowy sen - porady

Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę, że za nasze samopoczucie w ciągu dnia odpowiada między innymi dobrej jakości sen. Do tego celu nie jest wystarczające wygodne łóżko, lecz kilka pobocznych kwestii, dzięki którym możemy się po prostu wyspać. To z kolei wiąże się z odpoczynkiem psychicznym i lepszym samopoczuciem. Warto zatem zapoznać się z kilkoma zasadami, dzięki którym sen będzie spokojny i zdrowy.

Zdrowy sen - porady

Wygląd sypialni

Niemałe znaczenie dla snu mają kolory ścian i podłogi w sypialni. Powinno być to pomieszczenie bardzo przytulne. W uzyskaniu takiego wrażenia pomagają ułożone panele lub deski. Z przyczyn praktycznych, zdecydowanie odradza się dywany. Gromadzą się w nich kusz i roztocza. A to nie działa pozytywnie na nasz sen, wręcz przeciwnie – może go zakłócać. Oczywiście decydując się na konkretny rodzaj podłoża, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Niezbędne są przede wszystkim atesty bezpieczeństwa. Chodzi między innymi o zwartości szkodliwych związków w materiałach, z których wykonana jest podłoga. W sypialni ważne są również ściany, do malowania których powinno się wykorzystywać wyłącznie farby antyalergiczne. Zdecydowanie odradza się z oczywistych względów farby olejne. Trudno pozbyć się ich przykrego i intensywnego zapachu.

Pozostałe kwestie wpływające na jakość snu

Na jakość snu wpływają również materace, pościele oraz… bezwzględna cisza. O ile o dwa pierwsze łatwiej zadbać, tak trzeci czynnik nie jest już taki oczywisty. Wiedzą o tym doskonale świeżo upieczeni rodzice oraz właściciele zwierząt. W przypadku dzieci niewiele możemy zrobić, ale jeśli chodzi o zwierzęta – na ich hałasy sprawdzą się stopery. Oczywiście jest to rozwiązane polecane bardzo sporadycznie. Zbyt długie ich stosowanie może bowiem nawet uszkodzić słuch. Poza powyższymi aspektami, równie ważne jest zapobieganie wykonywania pracy w miejscu przeznaczonym do wypoczynku. Źle wpływa to na jakość snu. O wiele trudniej jest się wyciszyć i czerpać z odpoczynku jak najwięcej. Wskazanej jest poza tym regularne wietrzenie sypialni.