Co warto wiedzieć o katarze siennym?
Katar sienny potocznie zwany również katarem alergicznym to przypadłość, która dotyka wielu ludzi. Czym zatem charakteryzuje się ten rodzaj kataru? Jak sobie z nim radzić?
Katar sienny – co to takiego jest? W jaki sposób się objawia?
Alergiczny nieżyt nosa to nieprzyjemna dolegliwość, która z reguły ma swoją przyczynę w genach i jest dziedziczna. Tego rodzaju katar może występować sezonowo lub możemy mieć z nim problem przez cały rok. Uzależnione jest to, bowiem od alergenu, na który jesteśmy uczuleni. Z niektórymi alergenami takimi jak pyłki roślin czy zarodniki grzybów mamy styczność tylko w określonym terminie z innymi takimi jak roztocza czy sierść zwierząt możemy mieć do czynienia niezależnie od pory roku. Po czym zatem poznać, że mamy problem z alergicznym nieżytem nosa? Do głównych symptomów kataru siennego zalicza się przede wszystkim: cieknącą bezbarwną wydzielinę z nosa, zaczerwienienie spojówek i łzawienie oczu, kichanie, które występuje w seriach, a także świąd i zaczerwienienie okolic nosa. Ponadto w przypadku kataru alergicznego mogą pojawić się także takie objawy jak: gorączka, obniżenie samopoczucia, kaszel a nawet wypryski skórne.
W jaki sposób alergicy mogą radzić sobie z katarem siennym?
Osoby, które uczulone są na różnego rodzaju pyłki roślin powinny na bieżąco przeglądać informacje dotyczące kalendarzu pyleń. W czasie największej aktywności pyłków, na które jesteśmy uczuleni warto ograniczyć swoją aktywność na zewnątrz, a jeżeli już wybieramy się na spacer lepiej założyć kapelusz i okulary. Dobrze jest również w tym czasie wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej. Aby oczyścić powietrze w swoim mieszkaniu warto rozważyć zakup filtrów przeciwpyłowych i oczyszczaczy powietrza. Jeżeli zaś chodzi o leki na alergie to należy podkreślić, że zawsze powinien dobierać nam je lekarz. Pamiętajmy jednak, że leki przeciwhistaminowe podawane doustnie czy nosowo działają na objawy alergii, a nie na jej przyczynę. Aby zwalczyć przyczynę alergii w niektórych przypadkach można zdecydować się na odczulanie, czyli na immunoterapię alergenową.