Jak zacząć biegać? Rady dla początkujących

Bieganie to aktywność polecana każdemu, kto chce schudnąć i zachować formę. Liczy się nie tylko wydajność, ale również brak powstawania zakwasów. Potrafią one bowiem skutecznie zniechęcić do kolejnych treningów. Aby im zapobiegać, wystarczy tak naprawdę postawić na odpowiednią technikę biegania. Dzięki temu nie tylko poprawimy swoją kondycję, ale również zgubimy zbędne kilogramy.

Jak zacząć biegać? Rady dla początkujących

Kilka zasad prawidłowego biegania

Wskazana jest przede wszystkim świadomość własnego ciała. Jego prawidłowe ułożenie podczas każdego ruchu jest bardzo ważne. Świadczy to tym, czy preferowana technika jest prawidłowa. W ten sposób minimalizuje się również ryzyko powstawania kontuzji i urazów – nierzadko bardzo bolesnych i długotrwałych. Zaczynamy od głowy, która każdorazowo powinna być ułożona na wprost i zachować sztywność. Pomaga w tym maksymalne skupienie i koncentracja zachowywane podczas biegu. Następnie wskazuje się konieczność rozluźnienia barków. Ich napięcie przekłada się na inne mięśnie, co zdecydowanie generuje trudności podczas aktywności fizycznej. Stawy barkowe muszą być odpowiednio odchylone, lecz zachowane w linii prostej.

Znaczenie ruchu ramion

Bardzo istotne podczas biegania są ramiona, którymi należy poruszać wzdłuż ciała. Ruchy poprzeczne znacznie pogarszają wydolność układu oddechowego i działają na niekorzyść osoby biegającej. Generalnie zginamy ręce w łokciach, a dłonie zaciskamy w pięści – lecz delikatnie. Oczywiście podczas biegania zwraca się również uwagę na plecy, tułów i stopy. Wszystkie części ciała muszą ze sobą współpracować, by efekty były możliwie najlepsze. Wśród wielu zasad znajduje się taka, która mówi, że nigdy nie powinno się biegać na palcach. Cały ciężar ciała musi skupiać się na śródstopiu. Nie bez znaczenie pozostają długości kroków i sposób lądowania stopy na podłożu. To, co pozornie wydaje się niekoniecznie ważne, stanowi podstawę prawidłowej techniki biegu. Ignorancja w tym zakresie może prowadzić do ciężkich kontuzji, z których nierzadko trudno wyjść.