Zbawcze działanie hydrolatów
Jeszcze niedawno hydrolaty nie były tak znane, gdyż nie posiadały żadnego konkretnego zastosowania w przemyśle kosmetycznym. Coraz częściej na drogeryjnych półkach możemy spotkać produkty zyskujące popularność oraz zaufanie klientów. Hydrolaty zapewniają naszej skórze świeżość i nawilżenie.
Dlaczego warto używać hydrolatów?
Hydrolaty są dużo bardziej delikatniejsze niż olejki zapachowe. Posiadają pH zbliżone do naturalnego pH skóry człowieka.
Olejki eteryczne są mocno skoncentrowane, dlatego też nie można aplikować ich bezpośrednio na skórę. Część z nich można używać dopiero po wcześniejszym rozcieńczeniu w wodzie.
Hydrolaty w mydłach, balsamach, czy kremach mogą zastępować fazę wodną. Śmiało można stosować je również jako toniki do przemywania twarzy.
Jak powstają hydrolaty kwiatowe?
Naturalne hydrolaty to wody roślinne, które powstają w czasie produkcji eterycznych olejków zapachowych. Mimo, że są one produktem ubocznym tego procesu, to ich właściwości są bardzo cenne. Powstawanie hydrolatów polega na destylacji pary wodnej, pochłaniającej nierozpuszczalne w wodzie cząstki olejku eterycznego.
Oleiste substancje to właśnie olejki eteryczne, a wodne to hydrolaty. Te z kolei charakteryzują się tymi samymi właściwościami co główny składnik, z którego powstały. Odczynnik pH hydrolatów świetnie współgra z ludzkim naskórkiem.
Właściwości hydrolatów
Hydrolaty idealnie pielęgnują i odżywiają skórę, są również źródłem witamin, peptydów i ceramidów, które pomagają zregenerować się zmęczonej cerze. Hydrolaty nie powodują podrażnień i często stosowane są przez osoby cierpiące na alergie.
Jak dopasować do siebie najlepszy hydrolat?
To, jaki hydrolat będzie dla nas najlepszy zależy od rodzaju cery jaki posiadamy. Dla skóry z problemami, naczynkowej i tłustej zaleca się stosowanie odżywczych hydrolatów tj. miętowy i szałwiowy. Z kolei hydrolat zielonej herbaty ma działanie antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe. Lawendowy zaś sprawia, że skóra jest odświeżona i rozświetlona. Rumiankowy hydrolat łagodzi stany zapalne i działa antyseptycznie, a rozmarynowy hamuje namnażanie się bakterii. Dzięki oczarowemu hydrolatowi wzmocnimy naczynka włosowate.