Schody wewnętrzne pełnią kilka funkcji, nie tylko łączą kondygnację z parterem, ale także są ważnym elementem wizualnym, nadającym charakter posiadanym wnętrzom. Istnieje wiele sposobów konstrukcji schodów, które są uzależnione od upodobań osób je zamawiających. Na jakie schody wewnętrze postawić? Jakie są ich rodzaje?

Schody żelbetowe płytowe

Są to najczęściej wybierane schody na etapie budowy domu. Ich konstrukcja pojawia się już momencie tworzenia stanu surowego. Schody te cechuje niezwykła wytrzymałość, ognioodporność, brak efektów dźwiękowych oraz możliwość nadania im różnego kształtu. Koszty tych schodów w zależności od stopnia skomplikowania wynosić mogą od 1 do 5 tysięcy.

Gotowe schody drewniane

Alternatywą do schodów żelbetowych są gotowe schody drewniane. Są to bardzo uniwersalne schody, które wpasowują się niemalże w każde wnętrze. Są one wykonywane najczęściej z dębu, buku, jesionu, klonu, modrzewiu, sosny czy świerku. Dostępne są w marketach budowlanych i posiadają modułową i samonośną konstrukcję. Schody te można samodzielnie zamontować na etapie wykańczania domu. Koszt takich schodów waha się od 1-3 tysięcy.

Jakie schody wewnętrzne wybrać do domu?

Schody drewniane na zamówienie

Duże możliwości aranżacyjne dają schody drewniane wykonywane na zamówienie. W trakcie ich realizacji następuje dopasowanie parametrów schodów do pomieszczenia. Do konstruktora najlepiej przyjść z gotowym projektem domu. Schody personalizowane dają dużą swobodę konstrukcyjną oraz materiałową. Oprócz tradycyjnych gatunków drzew do produkcji schodów używa się także gatunki egzotyczne takie jak merbau, heban, jatobę czy mahoń. Schody te mogą mieć dowolny kształt. Ceny schodów na zamówienie są bardzo różne. Wszystko zależy od tego jaki posiadają kształt, rozmiar oraz jakie zostały użyte materiały i elementy dodatkowe. Mogą one wynieść od 10 do nawet 100 tysięcy złotych.

Spotykane są również schody szklane, które są z reguły wydatkiem blisko 20 tysięcy oraz schody metalowe spiralne, które kosztują od 2 do 4 tysięcy złotych.