Inwestycja w nieruchomości staje się coraz popularniejsza wśród osób, które chcą mądrze ulokować swój kapitał. Zakupiony lokal najczęściej zostaje użyczony w celu wynajmu, przynosząc niemałe zyski właścicielowi. Czy warto zdecydować się na tego typu inwestycję?

Wysoka stopa zwrotu

Kupno nieruchomości na wynajem to trafiony sposób na ulokowanie swoich oszczędności. Szacuje się, że roczna stopa zwrotu kapitału własnego może osiągnąć nawet 10 procent. To o wiele więcej niż produkty finansowe oferowane przez banki.

Tego typu inwestycja nie wymaga posiadania rozległej wiedzy ekonomicznej. Wynajem mieszkania wiąże się jedynie z kwestią rozliczenia się z fiskusem.

Niskie ryzyko utraty własnych środków

Zakup nieruchomości na własność oznacza niewielkie ryzyko utraty własnych funduszy. Będąc właścicielem mieszkania trudno o to, by ktoś sprzedał je „za plecami”. Warto nadmienić, że aktualne ceny nieruchomości w zawrotnym tempie szybują w górę. Gdy właściciel zdecyduje się na sprzedaż swojego lokalu, prawdopodobnie uczyni to z dodatkowym zyskiem.

Niewielkim minusem generującym koszty są remonty. Odświeżenie mieszkania co kilka lat może okazać się konieczne, aby zapewnić najemcom odpowiednie warunki do mieszkania.

Czy warto zainwestować w nieruchomość na wynajem?

Stały dochód bardzo możliwy

Wynajem mieszkania to zazwyczaj czynność długoterminowa. Zarówno w przypadku rodzin z dziećmi, jak i studentów, właściciel może spodziewać się regularnych wpływów z tytułu wynajmu. Niejednokrotnie w ten właśnie sposób większość z nich spłaca zaciągnięty kredyt hipoteczny, mając w pogotowiu poduszkę finansową, która pozwoli przetrwać trudne chwile.

Komu wynająć swoje mieszkanie?

Na powodzenie w znalezieniu najemców w dużym stopniu wpływa lokalizacja. I tak mieszkanie w pobliżu uniwersytetu czy akademii świetnie sprawdzi się jako lokal dla studentów, a kawalerka w ścisłym centrum będzie znakomitym obiektem dla pracującego singla. Chcąc wynająć swoje mieszkanie parze z dziećmi, warto rozejrzeć się za nieruchomością w spokojniejszej okolicy. Najlepiej gdy będzie to osiedle z własną infrastrukturą handlowo-usługową, w bezpośrednim sąsiedztwie z placówkami edukacyjnymi.