Niezależnie od tego, czy uprawiasz róże w ogrodzie, czy po prostu kupujesz bukiet, z pewnością zachwycą Cię pięknym zapachem i wyglądem. Od wieków cieszą się ogromną popularnością. Romantyczne i zmysłowe róże są symbolem miłości. 

Sadzenie róż

Róże są odporne na choroby, ale potrzebują słońca. Im więcej, tym lepiej. W zacienionym ogrodzie panują utrudnione warunki do rozwoju. kwiaty (sprawdź ofertę Bilscy.info) mogą również stać się podatne na grzyby. Wystarczy cztery godziny pełnego nasłonecznienia każdego dnia.

W wietrznych warunkach róże potrzebują ochrony. Użyj osłony przeciwwiatrowej, takiej jak solidne ogrodzenie lub żywopłot.

Unikaj ostrej konkurencji ze strony innych roślin. Mogą walczyć o wilgoć i światło słoneczne. Najlepiej umieść nową różę w odległości 100 cm od innych roślin i 60 cm od pozostałych róż. Nie sadź jej również pod zwisającą gałęzią drzewa.

Pielęgnacja róż pnących

Róże pnące wymagają usunięcia martwych i chorych łodyg. Skróć pędy boczne do krótkich odcinków, nie dłuższych niż 10 cm. Pamiętaj, by nie przycinać głównych pędów. Tak naprawdę głównym problemem jest tutaj pionowanie, a nie przycinanie. 

Na ścianach i ogrodzeniach nowe odrosty możesz łatwo zgiąć i przywiązać. Główne pędy pionuj tak, by rosły jak najbliżej poziomu. Natomiast na słupach i łukach pionuj je spiralnie. 

 Róże: podstawowe informacje dla ogrodnika

Podlewanie róż

Podlewanie jest prawdopodobnie najważniejszym aspektem uprawy każdej rośliny. Zapotrzebowanie róż na wodę różni się znacznie w ciągu roku. Jest uzależnione od ilości opadów. 

Pamiętaj, by podlewać jak najbliżej korzeni. Jeśli zacznie wypływać woda, poczekaj chwilę, by spokojnie się wchłonęła. Teraz możesz kontynuować. Nie podlewaj kwiatów ani liści. W przeciwnym razie staną się mniej odporne na choroby. 

 Róże: podstawowe informacje dla ogrodnika

Nawożenie

Krzew róży musi być regularnie nawożony. Metody organiczne zapewniają powolne, stałe dostarczanie składników odżywczych. Comiesięczne zastosowanie kompostu, kompostowanego obornika i innych organicznych, naturalnych nawozów przynosi bardzo dobre rezultaty. 

W przypadku nowo posadzonych roślin z nagim korzeniem podrzuć nawóz w czasie sadzenia, a następnie poczekaj, aż zaczną kwitnąć. Wtedy nie spalisz korzeni.

Materiał powstał razem z Rozeogrodowe.pl- róże sklep.