Cegła klinkierowa to produkt, który składa się z mieszaniny gliny i piasku. Jest to bardzo popularny materiał budowlany, który ma wiele zastosowań. Jakie więc właściwości ma cegła klinkierowa? W jakim celu można ją wykorzystać? Co warto wiedzieć o klinkierze?

Właściwości cegły klinkierowej

Cegły klinkierowe wypalane są w temperaturze przekraczającej 1000 stopni Celsjusza. Dzięki takiemu procesowi obróbki klinkier jest materiałem budowlanym, który charakteryzuje się wyjątkową trwałością i wytrzymałością. Ponadto należy dodać, że cegły klinkierowe to produkty, które nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Klinkier jest, bowiem mrozoodporny, nie zagrażają mu także inne czynniki atmosferyczne. Wiele osób docenia cegły klinkierowe zwłaszcza za ich wysokie walory estetyczne i bogactwo kolorów, kształtów i wielkości. Należy również dodać, że bardzo dobrze komponują się one z innymi materiałami budowlanymi. Co istotne klinkier nie wchłania zabrudzeń. Jeżeli jednak będziemy musieli go wyczyścić to bez problemu możemy zrobić to przy użyciu myjki ciśnieniowej lub twardej szczotki.

Cegła klinkierowa - co warto o niej wiedzieć?

Do czego przydaje się klinkier?

Z klinkieru można stworzyć efektywne elewacje budynków. Takie rozwiązanie spotykamy zarówno w domach prywatnych, jak i w różnego rodzaju instytucjach i firmach. Niektórzy decydują się na całe elewację z klinkieru, inni na wykonanie fragmentów i detalów architektonicznych budynku. Z klinkieru coraz częściej buduje się również ogrodzenia i murki, a także używa się go do tworzenia małej architektury w ogrodzie. Bardzo pięknie prezentują się np. grille z klinkieru. Cegieł klinkierowych używa się również do wykończenia schodów czy też parapetów. Znakomicie wyglądają one także na balkonach i tarasach. Cegłą klinkierową można również wyłożyć chodniki ogrodowe, alejki czy nawet podjazdy. Klinkier przydaje się także do budowy kominów i kominków. Ponadto można stosować go do wykańczania wnętrz. Z klinkieru powstają np. ścianki działowe. Jak więc widać jest to materiał budowlany, który ma naprawdę bardzo szerokie zastosowanie.